O loupeživém rytíři Eppelinovi

Bratři GrimmovéZa starých časů v kraji bayreuthském žil u malé vísky Drameysel pán Eppelin von Gailing, udatný rytíř, který ovšem celý kraj sužoval svým lapkovským řemeslem. Zvláště měl spadeno na měšťany norimberské, kterým škodil, kde mohl. Rozuměl též čarodějnictví a k tomu měl kouzelného koně, který hory i propasti přeskakoval, přes řeku Wiesent se přenesl bez toho, že by se na vodní hladině jen smočil, na lukách přes vozy se senem přeletěl, aniž by stéblo shodil.

Rytíř Eppelin měl své sídlo u Gailenreuthu, ale dokola měl i jiné své pevnosti, na kterých se ukrýval a v mžiku jako na křídlech větru z jedné na druhou mizel. V Norimberku ho nezadržely ani městské hradby ani široké vodní příkopy a mnohé se tu navyváděl a natropil. Nakonec ho ale přece jen norimberští zajali a pak i s jeho kumpány v Neumarktu oběsili.

V norimberském hradě můžete ještě dnes vidět sbírku jeho zbraní a na hradbách je stopa kopyt kouzelného koně, kterou tam zanechal, když přes hradby skákal.[pozn1]
Poznámka 1 - Pověst "Eppela Gaila" je z rozsáhlé sbírky pověstí bratří Grimmů. Překlad Jitka Janečková.www.pohadky.org - server plný pohádek pro malé i velké.
Licence Creative Commons 3.0 - Uvedte autora(BY)-Nevyuzivejte dilo komercne(NC)-Zachovejte licenci(SA)

Webmaster: Petr Macek (webmaster@pohadky.org)
Texty: Jitka Martináková