Podvrženci ve vodě

Bratři GrimmovéU Halberstadtu měl jeden sedlák děcko, které svoji matku a pět kojných k tomu vysálo, a ačkoli takto nestřídmě jedlo (více než deset jiných dětí), přesto se tak tvářilo, že je zcela slaboučké a vysílené.

I dali sedlákovi radu, aby se s tím děckem vydal na pouť k Heckelstadtu k velebné Panně Marii a tam dítě nechal kolébat. Ten dobrý muž poslechl, posadil dítě do nůše a nesl je tam. Když ale byl šel přes vodu a byl zrovna na mostě, ozvalo se volání: „Děcko!Děcko!“ A tu dítě v nůši, které dosud slovo nepovědělo, promluvilo: „Ho, ho!“ Tím byl ten sedlák překvapen a velmi vystrašen. Potom ten ďábel z vodní hlubiny pravil: „Kampak se ubíráš?“ A to děcko mu odvětilo: „Nesou mě k Heckelstadtu k Panně Marii, aby mě tam kolíbali a já zesílil.“ Když byl sedlák slyšel, že podvrženec řádně umí mluvit, velmi se rozzlobil a shodil ho i s nůší do vody. A tak se ti dva ďáblové setkali a z hlubin pokřikovali, spolu si hráli, až se pohádali a nakonec zmizeli.[pozn1]
Poznámka 1 - Pověst "Die Wechselbälge im Wasser" je z rozsáhlé sbírky pověstí bratří Grimmů Překlad Jitka Janečková.www.pohadky.org - server plný pohádek pro malé i velké.
Licence Creative Commons 3.0 - Uvedte autora(BY)-Nevyuzivejte dilo komercne(NC)-Zachovejte licenci(SA)

Webmaster: Petr Macek (webmaster@pohadky.org)
Texty: Jitka Martináková